AKTUALNOŚCI

Tymon Tymański - Autobiografia

czwartek, 14 listopada 2013

Artystyczny rewolucjonista błazen i sowizdrzał. Wywrotowiec i buddysta. Odpowiedzialny ojciec i wieczny smarkacz. Karateka kontrabasista kompozytor i spiritus movens yassu - najważniejszego nurtu w muzyce polskiej ostatnich dziesięcioleci. W polskiej kulturze nie ma drugiej postaci tak pełnej sprzeczności jak Tymon Tymański.

Tymon Tymański - autobiografia

Rafałowi Księżykowi udało się skłonić Tymona do wspomnień które zaczynają się od wątków bolszewickich w biografiach przodków a kończą w drugiej dekadzie XXI wieku. Muzyk barwnie opowiada o swoim dzieciństwie i rodzinie nałogowym słuchaniu płyt wyzwalającej przygodzie z Totartem i odejściu lidera tego ruchu Zbigniewa Sajnoga do sekty Niebo. Prowadzi czytelnika przez kolejne lata swojej działalności artystycznej i opowiada o fascynujących ludziach z którymi współpracował (Lester Bowie Leszek Możdżer Mikołaj Trzaska Jacek Olter).

Z Olafem Deriglasoffem sierpień 1985 (fot. z archiwum autora)
Z Olafem Deriglasoffem sierpień 1985 (fot. z archiwum autora)

Ze wspomnień Tymona który sam określa siebie mianem Mr. Chaos wyłania się zaskakująco spójna biografia w której muzyka przeplata się z opowieściami o legalnych i nielegalnych używkach małżeństwach i związkach na odległość narodzinach synów i poszukiwaniach duchowych na odosobnieniach buddyjskich.

Pomysł napisania wspólnej książki wyszedł od Rafała Księżyka bardzo się z tego ucieszyłem — mówi Tymon Tymański. — Wcześniej dostawałem już tego typu propozycje ale z Rafałem jest mi szczególnie po drodze bo znamy się od kilkunastu lat. Bardzo cenię jego pracę dziennikarską i wiedzę muzyczną. Rafał Księżyk z jednej strony doskonale zna cały kontekst muzyczny z drugiej - z ogromnym wyczuciem porusza się w tematyce obyczajowej damsko-męskiej. Nie chciałem pomijać w książce wątków osobistych nie robię tajemnicy z tej części swojej historii ale zależało mi na tym żeby rzecz trzymała poziom.

Przyznaję też że powyższa konfiguracja - na podium ze Stańką i Brylewskim - mile łechce moje ego bo to po prostu znakomite towarzystwo. Dlatego zgodziłem się z dużą przyjemnością.

Koncert Miłości na festiwalu Róbrege Warszawa 1988 (fot. z archiwum autora)
Koncert Miłości na festiwalu Róbrege Warszawa 1988 (fot. z archiwum autora)

'ADHD' jest trzecią po 'Desperado' Tomasza Stańki i 'Kryzysie w Babilonie' Roberta Brylewskiego książką biograficzną przygotowaną przez Rafała Księżyka. O pierwszej mówiono że wyznacza nową jakość w polskim dziennikarstwie muzycznym. O drugiej - że to jedyne w swoim rodzaju spojrzenie na polską scenę rockową lat 80. i 90. W 'ADHD' jest i jazz i rock ale to zaledwie składniki w życiorysie nieokiełznanego artysty. Książka powstawała w okresie wypełnionym intensywną pracą nad musicalem 'Polskie gówno' co najlepiej świadczy o tym jakimi zasobami twórczej energii dysponuje Tymański.

Wszyscy porąbańcy których miałem okazję poznać trochę bliżej6 Tymona.Ta książka to pocisk. Czasem trafi między oczy czasem walnie po jajkach a czasem podziurawi serce. Poruszający uwierająco-sowizdrzalski pocisk załadowany pytaniami sądami refleksjami i uczuciami.
Wojtek Smarzowski

/dat/aktualnosci/000000/000000095/images/8c7b62d85f1507d.jpg )
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ