AKTUALNOŚCI

Leksykon buntowników

piątek, 15 listopada 2013

Kurt Cobain Bob Dylan John Lennon Jimi Hendrix... Ikony kultury geniusze którzy swoją twórczością zmienili społeczeństwo. Szaleńcy którzy rzucili wyzwanie skostniałemu porządkowi świata. Rewolucjoniści dla których nie było barier w sztuce. Ich niezwykłe historie prezentuje znany dziennikarz Max Cegielski w swojej najnowszej książce będącej zapisem kultowego programu w Radiu Roxy. Dziesiątki unikatowych zdjęć pikantne sekrety wypowiedzi artystów i opinie dziennikarzy składają się na barwną opowieść o współczesnej kontrkulturze i jej najjaśniejszych gwiazdach.

Oto moja subiektywna historia buntu. Opowiedziałem ją poprzez biografie najbardziej charyzmatycznych postaci z panteonu muzyki i literatury: od bitników Boba Dylana i hipisów przez punk rock po hip-hop i Magika z Paktofoniki. Dlaczego oni? Czy Jimiego Hendrixa który był postacią absolutnie kultową dla pokolenia mojego ojca powinny znać również moje dzieci? Joe Strummer lider The Clash to dla mnie ważna osoba ale jak wytłumaczyć jego rangę mojej mamie? Po co dzisiejszym licealistom Andy Warhol czy David Bowie? Co ma wspólnego Kurt Cobain z Nirvany z Ianem Curtisem z Joy Division? Tworząc w Radiu Roxy 'Leksykon buntowników' a później jego książkową postać próbowałem odpowiedzieć sobie na pytanie co tak naprawdę łączy najdziwniejsze twarze kontrkultury. Czy ich losy splatają się w jedną opowieść? I o czym jest ta opowieść? Jedno wiem na pewno: nie znając tej historii nie zrozumiemy kim jesteśmy my sami.

Max Cegielski

CYTATY:

Musicie to przeczytać! Ten stary ćpun Max napisał bardzo fajną książkę. Warto przyjrzeć się biografiom charyzmatycznych rockersów z perspektywy buntu nieprzystosowania kontrkultury i kontestacji.
TYMON TYMAŃSKI

Przy pierwszym spotkaniu z Maxem w Radiu Kolor od razu zwróciłem uwagę na jego głos. Wkrótce okazało się że ma też słuch gust i wszechstronną ciekawość. Bardzo przyjemny zestaw cech.
WOJCIECH MANN

Max Cegielski sam w życiu troszkę narozrabiał więc ma obiektywne spojrzenie na swoich bohaterów. Opisał już Indie Pakistan Rechowiczów... pora na największych łobuzów popkultury.
PIOTR 'KĘDZIOR' KĘDZIERSKI Radio Roxy - 'Ranne kakao' '2 neurony i 3 jądra'

Leksykon buntowników

Tytuł: Leksykon buntowników
Autor: Max Cegielski
ISBN: 978-83-268-1290-3
Cena: 5499 zł (w tym 5% VAT)
Objętość: 360 stron
Premiera: 15 listopada 2013 r.

O AUTORZE
Max Cegielski ur. w 1975 r. pisarz i dziennikarz. Debiutował w Radiu Kolor na początku lat 90. później prowadził programy w Radiostacji gdzie prowadzi 'Propagandę' oraz cykl 'Leksykon buntowników'. Od siedmiu lat pracuje w TVP Kultura jest jednym z prowadzących program 'Hala odlotów'. Współzałożyciel kolektywu muzycznego Masala z którym zdobył tytuł Antyfaszysta Roku 2004 przyznawany przez stowarzyszenie Nigdy Więcej. Jest też autorem książki 'Masala' o podróży po Indiach a także minipowieści 'Apokalipso' oraz 'Pijani Bogiem' - reporterskiej opowieści o sufizmie w Pakistanie. Na początku 2009 r. ukazała się jego książka 'Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu' za którą otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak. W 2011 r. wydał 'Mozaikę. Śladami Rechowiczów'.

/dat/aktualnosci/000000/000000096/images/c1914c663438878.jpg )
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ